Jakie potrawy na dzień dziadka?

Barszcz

Barszcz jest tradycyjną staropolską potrawą, która świetnie pasuje na takie uroczystości jak dzień dziadka. Podawano go i na zamku królewski i w chłopskich chatach. Gotowano go z mięsem, a w psotne dni kraszono olejem. Podstawowym składnikiem barszczu był dawniej chwast zwany barszczem, ale przestano go używać, gdyż jego sok ma właściwości parzące. Podstawą dobrego barszczu jest kwas burakowy, który dodaje się do wywaru mięsnego, rybnego, warzywnego lub grzybowego. Postny barszcz ugotowany na wywarze grzybowym był i jest tradycyjnym daniem wigilijnym. Barszcz wielkanocny – potrawa staropolską – gotowany był na esencjonalnym wywarze mięsnym, w którym gotowała się wielkanocna szynka. Dobry barszcz powinien być klarowany, mieć czerwony kolor i słodkawo kwaśny smak. Aby uzyskać intensywną czerwoną barwę barszczu, można do niego po zdjęciu z ognia dodać sok z utartego buraka ćwikłowego. Do zakwaszenia barszczu można użyć innego kwasy: ogórkowego, kapuścianego, owocowego (z porzeczek lub agrestu) albo soku cytrynowego. Musi to być jednak kwas naturalny.

Pieczeń wołowa duszona – idealny posiłek na dzień dziadka

Pieczenie duszone nie są przygotowywane w piekarniku jakby wynikało z nazwy. Robi się je z wołowiny w kawałku o wadze co najmniej 1 kg, najczęściej z rozbratla, udźca, karkówki, łopatki. Mięso należy najpierw obrumienić ze wszystkich stron na tłuszczu, przełożyć do rondla i dusić 2-4 godziny pod przykryciem, podlewając najpierw zimną wodą, wywarem mięsnym lub warzywnym, apotem tworzącym się sosem. Aby poprawić smak pieczeni, można mięso włożyć wcześniej do marynaty lub zaprawy z warzyw i oleju z przyprawami. Duszone mięso wołowe podaje się na gorąco z sosami zagęszczonymi mąką lub śmietaną, doprawionymi przyprawami ziołowymi i korzennymi lub na zimno.

Pieczeń z jarzynami

Czas przygotowania: 1,5 godz.
Składniki:

  • 1 kg udźca
  • 250 różnych warzyw
  • 250 ml wina
  • 2 łyżki masła
  • sól, pieprz

Przygotowanie:
Mięso zbić, umyć, osuszyć, posolić i zrumienić na maśle. Na dnie rondla ułożyć warstwę oczyszczonych, umytych, rozdrobnionych warzyw na nich mięso, przykryć resztą warzyw. Polać tłuszczem z patelni i winem, doprawić, udusić na małym ogniu. Pokroić na plastry, sos przetrzeć i polać nim mięso. Polecam wszystkim taką pieczeń na dzień dziadka!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kuchnia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz